Białoruscy informatycy pożądani w Europie

Z okazji programu Poland.Bussiness Harbour tysiąc programistów i przedsiębiorców branży IT z Białorusi uzyskało polskie wizy. Jednak nie tylko Polska pragnie ściągnąć do naszego kraju Białorusinów. Specjalistów pragnie również Rosja, Litwa oraz kraje Europy zachodniej.

Ze względna to, że informatycy z Białorusi są bardzo dobrze oceniani niemal cała Europa ubiega się o tych właśnie specjalistów IT. Dodatkowo Białorusini są zmeczęni panującą sytuajcą w ich kraju – autorytarny reżim, więc bardzo chętnie wyjeżdżają zagranicę. Jednak zachęty innych krajów wydają się dla nich na ten moment bardziej atrakcyjne.

SoDA, organizacja pracodawców sektora IT za kluczowe przeszkody ściągania Białorusinów są długie procedury wizowe oraz wysokie koszty pracy. Informatycy z Białorusi często zarabiają więcej pieniędzy, ponieważ posiadają oni liczne zwolnienia podatkowe. Spółki technologiczne są tam zwolonione z VAT-u i CIT-u. Członek zarządu SoDA, Przemysław Mikus uważa, że: „w Polsce trzeba powołać, jak na Białorusi, coś na kształt Parku Wysokich Technologii, który objęty jest specjalnymi podatkami”.

Jak podaje „Rzeczpospolita” uruchomiony we wrześniu program Poland.Business Harbour ściągnął do naszego kraju już ponad 300 chętnych.

Powiązane artykuły