Brak gwarancji dla młodych Polaków pójścia „na swoje”

Dane Eurostatu pokazują, że praca nie ułatwia młodym osobom, które mieszkają w Polsce wyprowadzki od rodziców. Według danych prezentowanych przez media krajowe Polska, pod względem samodzielności mieszkaniowej młodych osób znajduje się pod koniec listy pozostałych krajów UE.


Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili nieco dokładniej przyjrzeć się danym Eurostatu. Dzięki temu można np. sprawdzić, jak praca na pełen etat zmienia poziom samodzielności mieszkaniowej młodych rodaków. Wyniki analizy nie są jednak optymistyczne.


Wśród danych Eurostatu znajdziemy między innymi informacje na temat udziału młodych Polaków w wieku 18-34 lata, którzy pracują w pełnym wymiarze godzinowym i żyją razem z rodzicami.


Zaprezentowane wyniki nie przedstawiają się optymistycznie, bo wzrost wskaźnika z lat 2014-2017 jest dobrze widoczny, a spadek odnotowany w 2018 r. nie zmienił sytuacji.


Nie udostępniono jeszcze danych z 2020 r., ale można założyć, że nie będą się on charakteryzowały znaczną poprawą ze względu na pandemię COVID-19.

Analizowane informacje Eurostatu wskazują, że praca na pełen etat zapewnia młodym Polakom nieco większą samodzielność mieszkaniową. Ta różnica zmalała jednak w ostatnim czasie.

Powiązane artykuły