Co szósty absolwent pozostaje bez zatrudnienia

W 2020 r. firmy w znacznym stopniu ograniczyły programy praktyk i staży, co spowodowało, że młodzi studenci i absolwenci nie byli w stanie zdobyć doświadczenia zawodowego.

Co szósty absolwent szkoły średniej bądź uniwersytetu, który nie chce kontynuować studiów, pozostaje bez pracy. Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać. Wskaźnik zatrudnienia absolwentów wynosi w Polsce 84 proc. i jest tylko o 6, 7 punktu proc. niższy niż w Niemczech czy Holandii, sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Hiszpanie czy Włosi, w których skutki pandemii uderzyły znacznie mocniej niż w nas, mogą pozazdrościć.

Mimo wszystko brak pracy dla absolwentów i młodych ludzi pozostaje dużym problemem. Jak informuje „Rzeczpospolita”, pracodawcy wymagają doświadczenia nawet od kandydatów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Sprawy nie ułatwia fakt, że firmy zrezygnowały z programów staży i praktyk.

Jakie są perspektywy dla absolwentów na najbliższe miesiące? Artur Skiba, prezes firmy doradczej Antal International, przyznał, że „nie przewiduje tragicznej sytuacji, ale na pewno będzie trudniej”.

– Oczekujemy wzrostu stopy bezrobocia o 1-2 punkty procentowe, a grupą najbardziej narażoną na negatywne efekty kryzysu pandemicznego są właśnie ludzie młodzi – powiedział Skiba w rozmowie z „Rz”.

Powiązane artykuły