Dlaczego warto rozwijać umiejętności swoich pracowników?

Wielu przedsiębiorców w obawie przed kosztami jakie muszą zostać poniesione, by ich pracownicy zwiększali swoje kompetencje nie bierze nawet pod uwagę skorzystania z możliwości jakie dają szkolenia. Podyktowane jest to wieloma czynnikami – pracownik, który przyswaja nową wiedzę nie bierze aktywnego udziału w codziennych obowiązkach firmy, przez naraża to cały zespół na straty. Sami przedsiębiorcy nie pozostają bez winy – w obawie przed utratą wykwalifikowanego pracownika wolą pozbawić go możliwości pogłębienia swoich umiejętności.

blohg

W dobie nieustannych zmian technologicznych podnoszenie kompetencji jest nieuniknione, chcąc pozostać atrakcyjnym i konkurencyjnym na rynku podnoszenie kwalifikacji jest procesem samoistnym. Wiele urzędów pracy organizuje niejednokrotnie bezpłatne szkolenia dla osób bezrobotnych dzięki czemu przedsiębiorcy otwarci na pozyskanie nowego personelu z powodzeniem mogą zwrócić się o pomoc do organów państwowych. Zaletą tego rozwiązania jest zerowy nakład finansowy, który jest powodem do obaw wśród właścicieli firm.

Kolejnym powodem, który przemawia za szkoleniem swoich pracowników jest możliwość pogłębienia ich umiejętności interpersonalnych – bazując na nowo przyswojonej wiedzy pewność siebie w kontaktach z klientami ulega poprawie co przełoży się na wyniki sprzedażowe. Nowe umiejętności to także wymiana doświadczeń wśród pracowników z danej branży i nawiązanie współpracy handlowej.

Analizując rynek szkoleń nie sposób zauważyć, że ich wybór jest w zasadzie niczym nieograniczony. Lokata kapitału firmy w rozwój pracowników według wielu badań zwraca się w mgnieniu oka, jest to też dowód na zaangażowanie pracodawcy w życie firmy, dzięki czemu osoba zatrudniona wzmacnia swoją więź i chętniej identyfikuje się z firmą.

Powiązane artykuły