Freelancer – liczy się pomysł na siebie

Obecne możliwości rynku pracy pozwalają na wiele sposób zatrudnienia. Zakres obowiązków oraz stanowiska sprostają wszelkim oczekiwaniom – co jednak w przypadku osób, które nie odnajdują się w pracy na etacie? Ostatnimi czasy coraz popularniejszą formą samozatrudnienia jest tzw. freelancing. Na czym polega z czym się wiążę?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób odważnych – gotowych postawić wszystko na jedną kartę. Jest to też praca bez ograniczeń czasowych, w której liczy się pomysł, przedsiębiorczość oraz kreatywność.

freelancer

 

W dosłownym tłumaczeniu termin freelancer oznacza wolnego strzelca – tak też jest w rzeczywistości. Na przestrzeni minionych lat te zjawisko zyskało na jeszcze większym znaczeniu – głównie przez dużą świadomość pracowników, którzy poszukują rozwoju. Branża freelancer’ska nie zakłada rywalizacji lub sporów z przełożonymi. Wolny strzelec pracuje w domu – bez konieczności dojazdu do firmy, tym samym dobiera zlecenia, które jego zdaniem cieszą się sporą atrakcyjnością.

Swoje zastosowanie freelancing znajduje w usługach branży IT, copywritingu oraz pracach graficznych. Nie jest to forma zatrudnienia, to raczej zlecenia, które mają charakter cykliczny bądź jednorazowy. Oczywiście, praca na własny rachunek to też ciągły wysiłek i konieczność kalkulacji pod kątem opłacalności. Zestawiając wady z zaletami otrzymuje się więc krótki bilans, który oferuje nieograniczone dochody i możliwość swobodnego podejmowania decyzji – minusem natomiast jest granica, która stopniowo może się zacierać między życiem prywatnym a zawodowym.

Decydując się na zostanie freelancerem trzeba nastawić się na ciężką pracę – zysk przyjdzie z czasem. To masa wyrzeczeń i odpowiedzialności, jednak w połączeniu ze swobodą takie rozwiązanie wypada bardzo korzystnie.

Powiązane artykuły