Home office – nie tylko praca, ale również obowiązki domowe

Z powodu pandemii koronawirusa niektóre osoby już prawie od roku znajdują się na home office. Co Polacy robią podczas oficjalnych godzin pracy? Okazuje się, że znaczna część Polaków (82%) podczas pracy zdalnej wykonuje również inne czynności, które niekoniecznie są związane z pracą zawodową – tak wynika z badań ARC Rynek i Opinia dla OLX Praca.

Aż 72 proc. badanych przyznaje, że w czasie godzin pracy wykonywanej z domu, zajmuje się sprzątaniem oraz praniem. Podobnie jest z gotowaniem – do spędzania czasu przy garnkach przyznaje się 69 proc. respondentów. Kolejne obowiązki, które znalazły się na liście chętnie wykonywanych podczas pracy zdalnej, to: zakupy (34 proc.), opieka nad dzieckiem lub dziećmi (34 proc.) oraz nadzorowanie nauki zdalnej dzieci (25 proc.). Z kolei oosby, które zarządzają pracą innych, aż 73% nie korzysta z narzędzi monitorowania czasy pracy pracowników.

Ma to swoje negatywne skutki, które powodują zacieranie się granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Praca zdalna po pandemii z pewnością nie zniknie. 68 proc. ankietowanych uważa, że gdy obecna sytuacja uspokoi się, praca zdalna zyska na znaczeniu i upowszechni się. Coraz częściej również zdarza się, że rekruterzy dopisują do swoich ogłoszeń wzmiankę o możliwości pracy poza biurem, która już teraz jest istotnym benefitem dla kandydatów.

W odpowiedzi na pytanie o najważniejsze zalety home office, ankietowani wymieniają przede wszystkim elastyczne godziny pracy (55 proc.) i oszczędność czasu (54 proc. wskazań). Ponadto 53 proc. uważa, że praca zdalna daje gwarancję mniejszego ryzyka zarażenia się chorobami. Kolejną zaletą jest możliwość pracy z dowolnego miejsca (53 proc.) oraz indywidualne tempo i metody pracy (49 proc.). śród największych wad pracy zdalnej respondenci najczęściej wskazują ograniczony kontakt ze współpracownikami, alienację (44 proc.), rozpraszanie uwagi przez domowników (41 proc.) i trudności ze skupieniem (39 proc.), co może się wiązać także z chęcią pracowania w przyszłości w systemie hybrydowym. Ciekawostką jest jednak inny wynik – jedynie 13 proc. pracowników przedstawia jako wadę brak kontaktu z przełożonym.

Powiązane artykuły