Jak sporządzić opis działalności gospodarczej?

Dotacje na rozpoczęcie działalnościCoraz łatwiej pozyska dodatkowe środki z funduszy unijnych i publicznych. Taka forma dofinansowania dostępna jest zarówno dla przedsiębiorców prowadzących już własny biznes jak również dla osób, które myślą o założeniu własnej działalności. Kluczem do sukcesu jest poprawnie napisane wniosek dotacyjny, ściślej – poprawnie sporządzony opis działalności gospodarczej.

Czynnikami wspólnymi dla obu rodzajów wniosków jest przede wszystkim skupienie uwagi tylko i wyłącznie na działalności. Opis powinien zawierać rodzaj działalności jest/ będzie prowadzony. Czym firma się zajmuje, jakie spełnia potrzeby obecnych/ przyszłych konsumentów. W przypadku firm już istniejących mile widziana jest inwokacja jak firma radzi sobie na rynku, i ilu pracowników zatrudnia. Opis nowo powstałego przedsiębiorstwa należy wzbogacić o informacje dotyczące konkurencji na rynku, przedstawiając pomysł na wyróżnienie się spośród istniejących już przedsiębiorstw.

Przykładowy opis istniejącej działalności gospodarczej:

„ Firma KupDOM działa na rynku od 2010r. Już na samym początku stała się liderem sprzedaży na rynku nieruchomości. Głównym celem KupDOM jest przede wszystkim poznanie oczekiwań klientów, zyskanie ich zaufania oraz spełnienie wymagań dotyczących zakupu. Obecnie zatrudniamy 50 pracowników. Kładziemy duży nacisk na odpowiednie wyszkolenie naszego personelu. Jako prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo mamy świadomość, że nasz personel jest nie tylko naszą wizytówką ale również stabilnym fundamentem firmy. Idą z duchem czasu oraz z wzrostem zapotrzebowania na coraz to nowe nieruchomości planujemy w najbliższych latach poszerzyć wachlarz naszej oferty o doradztwo w zakresie sporządzania projektów architektonicznych.”

Przykładowy opis działalności która ma zostać otworzona.

„ Opoką każdej rodziny jest dom. Miejsce w którym nasze dzieci czują się bezpiecznie, do którego zmęczony partner chętnie wraca aby odpocząć po ciężkim dniu pracy. Każdy człowiek ma jednak własną wizję ogniska domowego, inne możliwości finansowe lub wizje zagospodarowania przestrzeni. Na przeciw tym oczekiwaniom stają agencje nieruchomości. Głównym założeniem powstałej firmy będzie doradztwo z zakresu nieruchomości, poznanie potrzeb klientów, przedstawienie rozwiązań. Dodatkową gałęzią działalności będzie sporządzanie projektów architektonicznych dla osób, które planują postawić własną nieruchomość.”

Wyżej wymienione opisy są opisami przykładowymi o krótkiej i zwięzłej treści, i nie nadają się do zamieszczenia we wniosku. Opis działalności powinien być unikatowy o długości nie przekraczającej strony A4.

Powiązane artykuły