Jak zrobić dobre wrażenie.

Nie od dziś wiadomo, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko jeden raz. Na ogólny sukces składa się cała masa malutkich szczegółów. Każdy z poszczególnych elementów wpływa na ogólną ocenę. To trochę jak w szkole. Zbieramy oceny z zadań domowych, kartkówek, odpowiedzi ustnych by w rezultacie na podstawie uzyskanych wyników uzyskać ocenę końcową. Tu sytuacja przedstawia się dokładnie w ten sam sposób. Rożnicy polega na tym, że zamiast kilku miesięcy najczęściej mamy do dyspozycji kilka minut. Przyjmijmy, że chcemy zrobić dobre wrażenie na naszym przyszłym pracodawcy. Jesteśmy nieśmiali, bądź skryci. Brak nam pewności siebie ale bardzo zależy nam na tej pracy. Jak się dobrze zaprezentować? Czego unikać? Jak po prostu wypaść dobrze?

Po pierwsze i najważniejsze, zapamiętaj i powtarzaj jak mantrę – Jak Cię widzą tak Cię piszą. Pierwsze co zobaczy Twój przyszły pracodawca i podda ocenie to Twój wizerunek. Nie może być on zbyt ekstrawagancji i niechlujny, jak również nie mogą to być ulubione jeansy i rozciągnięty top. Oczywiście warto się zastanowić czy posada wymaga stawienia się pod przysłowiowym krawatem czy możemy postawić na coś bardziej komfortowego. Łatwiej jest kiedy krawat jest obowiązkowy, znacząco zmniejsza to problem z doborem garderoby. Panowie wyciągają z szafy swój najlepszy garnitur, Panie koszule i odpowiedniej długości spódnicę. Dobrze jest z długością w żadną stronę nie przesadzić. Długość do kolan wydaję się być odpowiednia ( wskazówka ta sprawdza się również przy poznawaniu teściów 😉 ). Odpowiedni ubiór to dopiero początek. Ocenie podlega nasz ogólny wizerunek więc dłonie, włosy, obuwie a w przypadku Pań również makijaż. Dłonie powinny być zadbane. Nie sugerujemy tu aby każdy kandydat od razu biegł do kosmetyczki na manicure. Nie, nie, nie. Panom na pewno w tym pomogą im piękne połówki. Wystarczy by paznokcie były równo obcięte a dłonie czyste. Paniom odradzamy ekstrawaganckie kolory na paznokciach oraz prezentowanie ich niebotycznych długości. Jeżeli nie lubisz bezbarwnego lakieru postaw na klasyczną czerwień, jeżeli masz długie paznokcie – skróć je. Będą wyglądały estetyczniej. Z włosami nie szalejemy za bardzo. Panom polecamy fryzurę klasyczną, zaczesaną a przede wszystkim taką w której będą czuć się dobrze i pewni siebie. Panie mają większe pole do wyboru. Warto jednak związać włosy lub upiąć aby wyeksponować twarz podczas rozmowy. Niesforne kosmyki mogą przeszkadzać podczas rozmowy. Makijaż dopełnia u kobiety całości. Pamiętajmy, że to co podoba się nam, niekoniecznie musi podobać się innym. Delikatny kobiecy makijaż, może jakiś subtelny akcent kolorystyczny w postaci pomadki – to wystarczy. Kolorowe cienie i kredki niekoniecznie dobrze się prezentują, subtelny makijaż jest bezpiecznym rozwiązaniem. Więc tak. Mamy już wybrany odpowiedni strój, makijaż, fryzurę. Pora ruszać i robić dobre wrażenie. Pamiętajmy jednak, że nasza postawa będzie obserwowana przez całą rozmowę więc kilka dodatkowych rad.

Uścisk dłoni. Najogólniejsza forma witania się. Popularna zarówno w życiu prywatnym jak również zawodowym. Niby prosta rzecz a jak się okazuje nie każdy wie kto pierwszy powinien ją podać i jak to zrobić aby nikogo nie urazić. Teoretyczna zasada jest prosta. Pierwszy rękę wyciąga : Starszy do młodszego, pracownik wyższej rangi do podwładnego, kobieta do mężczyzny. W ostatnim przypadku pojawia się najwięcej błędów. Drogie Panie, dawno, dawno temu był sobie zwyczaj składania pocałunku na dłoni kobiety w ramach okazania jej szacunku. Dziś zwyczaj ten niemalże umarł. Może i dobrze bo dość mało komfortowe się to wydaje. W dzisiejszych czasach, kiedy to kobiety chcą być traktowane na równi z mężczyznami uścisk dłoni kobiecie jest jak najbardziej na miejscu jednak pierwszy krok wychodzi od kobiety. Dobrze wychowany mężczyzna wie, że nie należy podawać ręki kobiecie jeżeli ona nie wyjdzie z tą inicjatywą. Często Panie czekają aż to panowie wyciągną dłoń na przywitanie – a taka sytuacja miejsca mieć nie powinna. Poza tym wyciągając dłoń nie należy układać jej w zbyt wysokiej pozycji ponieważ może to zostać odebrane jako chęć przywitania się w staromodny sposób, właśnie poprzez złożenie pocałunku na dłoni kobiety. Wyjaśniając sobie kwestię damsko-męską skupmy się na samych uścisku. Uścisk powinien być silny ( ale nie aż tak aby złamać rękę ) i krótki. Nie może trwać zbyt długo bo sytuacja może stać się niezręczna. Dodatkowo podczas uścisku dłoni należy pamiętać aby patrzeć w oczy rozmówcy, uśmiechnąć się oraz wyrazić jedno krótkie, pozytywne zdanie, na przykład : „Miło Pana/ Panią poznać.” lub „ Wiele dobrego o Panu słyszałem” itp.

Nerwy na wodzy. Jesteśmy tylko ludźmi i często dajemy się ponieść nerwom. Nie ma w tym nic złego, jednak chcąc zrobić dobre wrażenie warto mieć kilka drobiazgów na uwadze. Po pierwsze niech nie zdradzają Nas nasze dłonie. Często w stresujących sytuacjach szukamy sobie „obiektu” rozluźniającego. Bawimy się długopisem, skubiemy skórki, zdrapujemy lakier z paznokci , bawimy się włosami, mankietami od koszuli itp. To wszystko powoduje, że Nasz rozmówca doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak mało komfortowo się czujemy. Zadajmy sobie sami pytanie : Czy zatrudnił bym taką osobę? Większość z nas chciałaby aby podwładny był osobą pewną siebie. Radzącą sobie ze stresem, który prędzej czy później pojawia się na każdy stanowisku. W każdej pracy zdarzają się sytuacje w których gonią terminy, zbliża się termin oddania ważnego projektu lub po prostu coś idzie nie po Naszej myśli. Z czasem na pewno nauczymy się radzić z tymi wszystkimi przeciwnościami jednak podczas rozmowy wstępnej, musimy przekonać naszego rozmówce, że posiadamy takie predyspozycję. Pokażmy się z tej strony, z której sami chcielibyśmy siebie zobaczyć. Pamiętaj, że stres to stan umysłu, wystarczy odpowiednie nastawienie.

Postawa. Jest to kolejny czynnik wpływający na ocenę całego naszego wizerunku. Niestety nie pomoże nam ani świetnie skrojony garnitur, ani perfekcyjny makijaż jeżeli będziemy się garbić i uciekać wzrokiem. Podczas rozmowy nawiąż kontakt wzrokowy. Dzięki temu wszystko co powiesz będzie nie dość, że bardziej autentyczne, lecz również sprawisz wrażenie pewnego siebie. Wyprostowana sylwetka świadczy o prezencji. Nie garb się, nie chowaj głowy między ramionami. Jeżeli Twoim celem jest pokazanie światu jaką jesteś małą, wystraszoną, szarą myszką to takie zachowanie świetnie się sprawdzi. Ale nie o to nam chodzi. Naszym celem, jest pokazanie, że to my jesteśmy najlepsi. Podczas takich rozmów kandydaci często zapominają, że nie jest najważniejsze wykształcenie czy nabyte doświadczenie – tego można się nauczyć. Najważniejsze są predyspozycje na dane stanowisko, chęć nauki nowych rzeczy oraz pewność siebie, która to umożliwi. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje w których osoba rekrutująca nagnie reguły tylko dlatego, że kandydat wywarł na niej dobre wrażenie. Pamiętajmy o tym.

Pamiętaj o uśmiechu. Uśmiech ma zadziwiającą zdolność topnienia najbardziej mroźnych sytuacji. Każdy z Nas na pewno w swoim życiu poznał osobę, której śmiało mógłby przykleić etykietę z napisem „ Najsympatyczniejsza na świecie”. Po dłuższym zastanowieniu uświadomimy sobie, że osoba ta jest zawsze w dobrym nastroju, uśmiechnięta i ogólnie taka pozytywna. I to jest właśnie sekret. Uśmiechajmy się! Szczerze! Udając się na spotkanie na którym chcemy zrobić dobre wrażenie, uzbroimy się w szczery uśmiech. Niech będzie naszą tarczą i tajną bronią jednocześnie. Kto nie lubi ludzi pozytywnych? Sami ich lubimy, sprawmy abyśmy byli postrzegani w dokładnie ten sam sposób.

Ważne rozmowy, jak na przykład właśnie rozmowa kwalifikacyjna podlegają pod jeszcze kilka dodatkowych wymagań, oprócz tych o których już wspomnieliśmy. Pamiętajmy – rozmowa to dialog a nie przesłuchanie. Nie jesteśmy tam po to aby jedynie odpowiadać na pytania. Jeżeli chcemy o coś zapytać, mamy wątpliwości to nie bójmy się. Takie zachowanie zostanie nawet lepiej odebrane niż ograniczenie się do udzielania odpowiedzi. Warto sobie uświadomić, że osoby które przeprowadzają z nami rozmowy to tacy sami ludzie jak my z tą równicą, że oni muszą trzymać się scenariusza, zadać takie a nie inne pytania. My nie mamy takiego obowiązku. Nie musimy trzymać się sztywnych ram pytań. Dla nas jest to bardziej swobodna rozmowa. Zwłaszcza, że większość pytań, które pada jesteśmy w stanie przewidzieć.

Punktualność to nie tylko obowiązek to również oznaka szacunku. Ile razy umówiliście się na randkę a potem stąpaliście z nogi na nogę w nerwach bo wasza połówka postanowiła się spóźnić? Nic przyjemnego prawda? Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie a ja osobiście nie rozumiem dlaczego mam komuś kazać na siebie czekać?! Nie dość, że jest to niegrzeczne to jeszcze przy pierwszym spotkaniu ( zwłaszcza na tym, na którym chcemy wypaść dobrze ) jest to całkowicie nie na miejscu. Oczywiście zdarzają się sytuacje na które nie mamy wpływu : uciekł autobus, korki, zgubione klucze. Ok, zdarza się. Ale wydaje mi się, że w sytuacji gdy człowiekowi zależy jest wstanie zrobić wszystko, nawet wyjść ten kwadrans wcześniej. Jak mawiał William Shakespeare – Lepiej być o trzy godziny za wcześnie niż o minutę za późno.

Powiązane artykuły