Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa

ciąza poznaj swoje prawaKobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, mają większe potrzeby wynikające z nadmiernej dbałości o zdrowie. Polskie prawo pracy uwzględnia sytuację pracownic przy nadziei i odpowiednio reguluje obowiązki zatrudniających ciężarne. Zakaz pracy w porze nocnej czy możliwość odmowy wyjazdów służbowych to tylko niektóre z nich.

 

Czynne zawodowo kobiety w ciąży posiadają o wiele bardziej zaawansowaną ochronę pracy. Przedsiębiorcy zatrudniający kobiety w stanie błogosławionym muszą przestrzegać określonych zasad, które dotyczą zarówno zakazu pełnienia obowiązków służbowych w szkodliwych dla zdrowia warunkach pracy jak i konkretnych sposobów zatrudnienia.

 

Szczególny czas pracy

 

Od chwili gdy pracownica dostarczy pracodawcy świadectwo lekarskie świadczące o ciąży musi on dostroić się do obowiązujących przepisów. Przede wszystkim, kobieta przy nadziei nie może pracować w nadgodzinowym trybie pracy. Dotyczy to również przypadków, w których pracownica miałaby wyeliminować powstałe usterki czy choćby nieść pomoc innym osobom. Ponadto, przedsiębiorca zatrudniający kobietę w stanie błogosławionym nie ma prawa nakazać wykonywania pracy w porze nocnej. Jeśli przed zajściem w ciążę pracownica pełniła swoje obowiązki po zmroku, pracodawca jest zobowiązany zmienić tryb pracy na dzienny, bądź jeśli charakter pracy wyklucza taką możliwość, przenieść pracownicę do innego działu lub na inne stanowisko. W tym miejscu należy również wspomnieć o zakazie wyjazdów służbowych bez zgody samej zainteresowanej. Co istotne, pracodawca jest zobligowany do zwolnienia z pracy „podopieczną”, gdy ta ma zaplanowane badania kontrolne.

 

Nie łatwo o utratę pracy

 

Polskie prawo reguluje także sposoby ustania stosunku pracy zwiększając tym samym ochronę kobiet w ciąży. Jej fundamentem jest niemożność pracodawcy do zwolnienia pracownicy przy nadziei bez wypowiedzenia, chyba że taka wola zostanie poparta konkretnymi argumentami. Natomiast w przypadku mowy o pracę na czas określony lub próbny powyżej miesiąca, która zostałaby rozwiązana po upływie trzech miesięcy, automatycznie zostaje ona przedłużona do dnia porodu.

Powiązane artykuły