Kobiety w świecie IT

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę No Fluff Jobs nawet 34% kobiet, które trafiły do świata IT, zdobywało wiedzę poza studiami informatycznymi. Prawie 60% uczestniczek badania mogło liczyć na podwyżkę wynagrodzenia w ubiegłym roku. Kobiety w IT z doświadczeniem na poziomie średnio zaawansowanym zarabiają 5-6 tys. zł netto.

Przeprowadzone przez No Fluff Jobs badanie dowiodło, że zarówno kobiety pracujące już w branży IT jak i te, które planują się w niej rozwijać są dobrze wykształcone. 61% z nich ukończyło studia magisterskie, a niecałe 30% studia licencjackie i inżynierskie. Jednak, jeśli chodzi o grupę już pracujących w IT respondentek, 28% studiowało na kierunkach informatycznych i pokrewnych, to aż 22% zadeklarowało, iż zdobywało wiedzę technologiczna samodzielnie, a 12% uczestniczyło w kursach IT. Wychodzi na to, że 34% kobiet w IT zdobywało wiedzę poza studiami informatycznymi.


W przypadku kobiet, które wykazują chęć pracy w braży IT, najliczniejszą grupę stanowią te, które pracują obecnie w branżach: bankowość i finanse, sprzedaż, marketing, inżynieria i przemysł, a mniejszą kobiety zatrudnione w sektorze dziennikarstwa i edukacji. Co ciekawe, prawie połowa respondentek z tej właśnie grupy odpowiedziała, iż zdobywa wiedzę z zakresu IT samodzielnie, a jedna czwarta uczestniczyła w kursach specjalistycznych.

  • Kobiety coraz chętniej decydują się na zmianę branży i rozwijanie swoich umiejętności w pracy z nowymi technologiami, a ich zaplecze zawodowe i wykształcenie okazują się bardzo różnorodne. Co równie istotne, są zdeterminowane, by zdobywać wiedzę technologiczną, ucząc się samodzielnie lub decydując się na uczestnictwo w specjalistycznych kursach – mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i chief operating officer No Fluff Jobs.

W obecnej edycji badania najpopularniejszą specjalizacją wśród kobiet pracujących w IT jest Testing (16%) zostawiając Frontend i Backend (po 12%) na drugiej i trzeciej pozycji. Tuż za nimi znalazły się kolejno Fullstack (8 proc.), UX/UI (8 proc.), Project Management (8 proc.) oraz Analiza Biznesowa (6 proc.). Najmniej popularnymi okazały się specjalizacje związane z IT Support (4 proc.), czyli DevOps, Z kolei, jeśli chodzi o znajomość języków programowania oraz frameworków, najwięcej ankietowanych kobiet wskazało Javę (15 proc.). Na miejscu drugim znalazł się Javascript (12 proc.), a na kolejnych pozycjach Python oraz SQL (po 11 proc.).


Według badania, oczekiwania finansowe większości spechjalistek IT są większe niż ich rzeczywiste wynagrodzenia. Podczas gdy widełki kobiet rozpoczynających pracę w IT, zamykają się w przedziale 3-4 tys. zł netto, wymarzona ich pensja wynosi 5-6 tys. zł netto.

Powiązane artykuły