Maszyny przejmujące pracę ludzi

Przewiduje się, że do 2025 roku 5 zawodów znajdzie się w zagrożeniu w wyniku przejmowania czasu pracy przez maszyny. Wśród tych zawodów znajduje się m.in. księgowy, audytor i pracownik fabryk i linii montażowych.

Występowanie COVID-19 przyczynia się do przyspieszenia automatyzacji na rynku pracy, a najbardziej zagrożonymi likwidacją stanowiskami są te stanowiska, które polegaja na wykonywaniu powtarzalnych czynności.

Jak informuje prezes Personnel Service i eksport rynku pracy, Krzysztof Inglot: „pandemia i związane z nią obostrzenia przyczyniły się do znacznego przyspieszenia cyfryzacji zarówno miejsc pracy jak i oferowanych usług. Wzrósł popyt na m.in. technologie chmurowe, big data, handel elektroniczny czy roboty softwarowe i sztuczną inteligencję. Podczas wiosennego lockdownu wydawało się, że głównie zautomatyzowane zostaną stanowiska, na których nie da się pracować zdalnie, co przekładało się na realne straty finansowe firm. Tymczasem raport WEF pokazuje, że nadchodząca transformacja będzie szersza. Podstawową zmianą będzie wyrównanie czasu spędzonego na wykonywaniu bieżących zadań przez ludzi i maszyny. Taki hybrydowy model pracy wymusza przekształcenie dotychczasowych obowiązków, poszerzenie umiejętności, a niekiedy wręcz zmianę zawodu”.

Powiązane artykuły