Minimalne wynagrodzenie w 2021 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w styczniu 2021 r. uległa zmianie. Czy ta zmiana za każdym razem ciągnie za sobą konieczność sporządzania aneksów do umów o pracę, dla tych pracowników, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenie?

Od stycznia 2021 r. te osoby, które zarabiają najniższą krajową, w nowym roku będą zarabiać więcej. Aktualnie minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto. Jest to o 200 zł więcej niż w roku poprzednim.

Nie zawsze występuje konieczność sporządzenia aneksów do umów o pracę dla tych pracowników. Obowiązek ten zależy od sposobu określenia kwoty wynagrodzenia w umowie o pracę pracownika. W przypadku, gdy w umowie o pracę zapis o wynagrodzeniu za pracę wskazuje konkretną kwotę np. 2600 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku), konieczne będzie przygotowanie aneksu wskazującego na aktualną kwotę wynagrodzenia pracownika – 2800 zł.

Jeżeli jednak w umowie wynagrodzenie za pracę nie zostało określone przez podanie konkretnej kwoty, lecz poprzez zapis ,,w wysokości minimalnego wynagrodzenia”. Wówczas obowiązek corocznego aneksowania umowy o pracę nie występuje

Ostatnimi laty wynagrodzenie minimalne z roku na rok rośnie. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wzrosła również minimalna stawka godzina, która wynosi aktualnie 18,30 zł brutto.

Powiązane artykuły