Jak napisać CV – doświadczenie zawodowe

curriculum vitae

Jak napisać CV ?

Część IV

CV3

Doświadczenie zawodowe jest równie ważne jak nie ważniejsze od wykształcenia. Są to informacje, które mają kluczowy wpływ na dalszy etap rekrutacji. To właśnie ta rubryka decyduje o tym czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Im większe doświadczenie zawodowe tym lepiej. Im wcześniej zaczniemy je zdobywać tym większe szanse na osiągnięcie upragnionego stanowiska. Jednak czy należy w napisać w CV  każdą posadę jaką zajmowaliśmy? Jakość czy ilość?

 

Opisując w CV  zdobyte doświadczenie zawodowe należy pamiętać o kilku kwestiach:

 

  1. Podobnie jak w przypadku wykształcenia, doświadczenie zawodowe powinno zostać zapisane wg zasady odwróconej chronologii z zachowaniem takiego samego formatu daty jaki wykorzystaliśmy przy wykształceniu. Całe dokument nabiera wtedy jednolitego, spójnego wyrazu, będzie przejrzyste oraz ułatwi przyswojenie wiadomości w nim zawartych.

 

  1. Następną bardzo ważną kwestią jest ilość. Coraz częściej przyjmuje się aby nie wypisywać w CV wszystkich stanowisk na których byliśmy zatrudnieni. Życiorys powinien zostać skonstruowany pod konkretną ofertę pracy, zamieszczamy tylko te informacje, które mają związek ze stanowiskiem o które się ubiegamy. Ubiegając się o stanowisko np. Menadżera nie wpisujmy, że roznosiliśmy ulotki, wprowadzmy te stanowiska, które utwierdzą potencjalnego pracodawce, że to właśnie My jesteśmy odpowiednią osobą na to stanowisko.

 

  1. Doświadczenie zawodowe często zaczynamy zdobywać w mniejszych firmach na niższych stanowiskach. Wypisywanie w życiorysie w podpunktach : nazwa firmy, stanowisko, okres zatrudnienia to dla osoby rekrutującej za mało informacji. Adnotację te można wzbogacić o krótki opis charakteru działalności firmy albo stanowiska na którym pracowaliśmy. Staje się to wskazówką jakie umiejętności nabyliśmy. Jedno, dwuzdaniowa informacja skuteczniej zareklamuje zdobyte doświadczenie niż informacje wymienione po przecinku.

 

  1. Większość z Nas nie zdaje sobie z tego sprawy ale dla przyszłego pracodawcy istotna jest informacja na temat tego w jakim wymiarze czasu wcześniej pracowaliśmy, najlepiej zamieścić również adnotacje jakim wymiarem czasu jesteśmy zainteresowani. Nie bójmy się mówić o swoich oczekiwaniach względem pracodawcy. Na podstawie tej informacji można stwierdzić jak obszerne doświadczenie nabyliśmy.

 

  1. Liczby. W sznurze liter cyfry się wyróżniają i znacznie szybciej wpadają w oko. Szczególnie sprawdza się to kiedy wymieniamy osiągnięcia naukowe czy zawodowe np. zająłem I miejsce na olimpiadzie matematyczne lub Na poprzednim stanowisku zrealizowałem ponad 20 projektów. Jest to konkretny i rzeczowy sposób przedstawienie informacji, które już na starcie stawiają nas w lepszym świetle oraz przybliżą do uzyskania wymarzanowego stnowiska.

 

 

 

Powiązane artykuły