Jak napisać CV – zdjęcie

curriculum vitae

Jak napisać CV ?

Część II

CV
CV

 

Pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Zdjęcie, które dołączymy do CV jest Naszą wizytówką u przyszłego pracodawcy, dlatego istotne jest aby starannie wybrać zdjęcie, które zamieścimy w dokumentach aplikacyjnych.

 

Wybierają fotografię należy zwrócić uwagę na to kilka szczegółów. Idealna fotografia do CV powinna spełniać poniższe wymagania:

 1. Przedstawiać Nas i tylko Nas.
  Nie zamieszczamy fotografii rodzinnych, z przyjaciółką czy ukochanym kotem. Takie zdjęcie najlepiej prezentują się w prywatnym albumie. Dokumenty aplikacyjne wzbogacamy jedynie własnym wizerunkiem.
 2. Czytelne.
  Poza odpowiednią rozdzielczością co jest oczywistym warunkiem ważne jest również aby było nas widać. Nie zamieszczamy zdjęcia własnej sylwetki z odległości 200 metrów bo w naszej opinii wyglądamy korzystnie. Zamieszczamy taką fotografię aby osoba, która zaprosi Nas na rozmowę kwalifikacyjną nie miała wątpliwości czy jesteśmy tą osobą ze zdjęcia czy nie. Co za tym idzie okulary przeciwsłoneczne, kapelusze i czapki zasłaniające pół twarzy,    opaski, maski itp. zostawiamy w prywatnym albumie.
 3. Stosowne. Zwróć uwagę na swój ubiór i postawę.
  Zdjęcie w bikini to nie najlepszy pomysł na zrobienie dobrego wrażenia na Pani prezes dużej korporacji. Jeżeli decydujemy się na zamieszczenie w CV zdjęcia bardziej oryginalnego zwróćmy uwagę na to jak prezentujemy się na fotografii. Czy stoimy? A może siedzimy? Czy się nie garbimy? Co mówi o Nas nasza postawa (mowa ciała)? Czy na fotografii prezentujemy postawę otwartą czy zamkniętą? Dobrze zapytać znajomych o zdanie zanim ostatecznie podejmiemy decyzję.
 4. Kolorowe? Sepia? Czarno- białe?
  Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia poza ogólną estetyką dokumentu. Jeżeli aplikacja jest stonowana, opiera się jedynie na wielkości czcionki, pogrubieniu to nie ma znaczenia w jakiej tonacji kolorystycznej fotografię zamieścimy. Jeżeli natomiast tworzymy nowoczesny, graficzny dokument oczywistym jest fakt, że kolorowa fotografia lepiej się wkomponuje w całość. Warto w tym punkcie zwrócić uwagę na filtry jakich używamy podczas obróbki naszych zdjęć. Każdy z Nas chce wyglądać jak najlepiej jednak należy nie przesadzać z ulepszaniem zdjęcia. W efekcie końcowym nasze zdjęcie może stać się nieczytelne i mało atrakcyjne.
 5. Tło.
  Jest to element, który ma wpływ na ogólne postrzeganie naszej osoby na fotografii. Odpowiednie tło dopełnia zdjęcia. Najbezpieczniej wybrać jednolite tło o jasnej stonowanej barwie, stanowiącej odpowiedni kontrast dla naszej osoby. Decydując się na fotografię bardziej oryginalną za tło można przyjąć np. plener.

Ostatecznie sami zadecydujemy jaką fotografię zamieścimy w CV. Ważne aby mieć świadomość, że potencjalny pracodawca/ osoba rekrutująca w pierwszej kolejności widzi Naszą wizytówkę jaką jest zdjęcie dopiero później przechodzą do czytania zawartości naszej aplikacji.

Powiązane artykuły