Nowe przepisy dotyczące pracy dla cudzoziemców

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący pracy cudzoziemców bez zezwolenia. Będą mogli oni bez specjalnego zezwolenia pracować w służbie zdrowia i branży IT.

W Ocenie Skutków Regulacji możemy się doczytać: „Projekt rozporządzenia przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemców posiadających wizę wydaną w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe”.

Nowe rozporządzenie ma pomóc przykładowo borykającym się z kryzysem politycznym Białorusinom, jak również specjalistom IT ze wschodu, którzy chcieliby przenieść biznes do Polski. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi: “przewiduje się, że ułatwi to osobom, które uzyskały taką wizę, pełną adaptację na polskim rynku pracy i w społeczeństwie, zwiększając szansę na samodzielne funkcjonowanie”.

Pracę bez zezwolenia będą mogli również podjąć lekarze i dentyści, co może być bardzo ważne patrząc na to co się dzieje odnośnie panującej pandemii koronawirusa. Regulacje mają dodatkowo objąć obcokrajowców zatrudnionych jako służba domowa przez przedstawicieli dyplomatycznych.

Powiązane artykuły