Punkty szczepień w zakładach pracy

Prawie co piąta średnia firma deklaruje swoją chęć do utworzenia na terenie swojego zakładu punktu szczepień. Wyniki „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wykazują mniejszą chęć dużych przedsiębiorstw i najmniejszą małych firm.


Co czwarty pracodawca planuje rekomendować szczepienia na koronawirusa swoim pracownikom w ramach akcji informacyjnych. To właśnie 14% z nich uzależnia od nich powrót pracowników do biura. Przyłączenie się przedsiębiorstw do Narodowego Programu Szczepień przyczyniłoby się do przyspieszenia tempa realizacji programu i zwiększenia efektywności wykorzystania szczepionek.


Największe zainteresowanie wyrażają średnie przedsiębiorstwa (20 proc.) – czyli zatrudniające od 50 do 249 pracowników – następnie te zatrudniające powyżej 250 pracowników (16 proc.), a na końcu małe (13 proc.).

„Nie ma przepisu w prawie pracy mówiącego o tym, że pracownik jest zobowiązany do zaszczepienia się. Pracodawca może jednak zachęcać i informować, a nawet umożliwić szczepienia w miejscu pracy” – mówi prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

„I wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Ostatnie doniesienia związane z umożliwieniem przeprowadzenia szczepień na terenie zakładów pracy wzbudziły wielkie zainteresowanie” – dodaje Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

„Spora grupa pracodawców uzależnia powrót do biura pracowników od ich sukcesywnego zaszczepienia. To ma sens. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jeden z pracowników w biurze zachoruje, to całe biuro musimy z powrotem skierować na pracę zdalną. Myślę, że po roku wszyscy już mają świadomość, że praca zdalna ma swoje plusy i minusy. A tych drugich widzimy ostatnio coraz więcej” – tłumaczyła.

„Firmy są gotowe na to, żeby umożliwić pracownikom szczepienia, bo to podnosi bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych i jest warunkiem powrotu do normalności. Pozytywnym sygnałem jest to, że nie tylko największe, ale również mniejsze firmy, są gotowe szczepić pracowników” – przekonuje Krzysztof Inglot.

Powiązane artykuły