Rozmowa kwalifikacyjna – czego należy NIE ROBIĆ…

rozmowa kwalifikacyjna

… czyli 7  grzechów głównych  kandydata

 

Rozmowa kwalifikacyjna dla większości to dość stresująca sytuacja w trakcie której bardzo łatwo popełnić cały szereg błędów. Część z nich spowodowana jest niewiedzą druga najczęściej niedopatrzeniem. Poniższa lista przedstawia listę grzechów, które niekorzystnie wpływają na ogólną ocenę kandydata.

 

 

 

1)      Telefon

Zawsze ale to zawsze należy pamiętać aby go wyłączyć. Przede wszystkim jest to niestosowny przerywnik w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zapominamy co mówiliśmy, jakie pytanie padło. Następuje niezręczna przerwa. Dodatkowo takie zachowanie może zostać odebrane jako mało profesjonalne lub brak szacunku dla rozmówcy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy wyłączyć aparatu, wyłączmy dźwięki (dotyczy to również sygnału wibracyjnego).

2)      Zdawkowe wypowiedzi

Jeżeli nie zależy Ci na stanowisku odnośnie, którego zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę to jest to idealny sposób aby nie dostać tej pracy. Nie ma nic bardziej irytującego  niż ciągłe odpowiadanie : tak, nie, może.

W momencie w którym pracodawca decyduje się na przeprowadzenie z nami rozmowy kwalifikacyjnej oznacza to, że chce się dowiedzieć na nasz temat czegoś więcej. Nie odbierajmy mu tej możliwości.

3)      Kłamstwo…

Ma krótkie nogi. Nie opłaca się kłamać w CV. Jest to dokument, który dość łatwo przyszłemu pracodawcy sprawdzić to na rozmowie kwalifikacyjnej, to bezpośrednio zapoznając się z wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym kandydata, a wtedy szanse na uzyskanie wymarzonego stanowiska pracy są mniejsze niż zero.

4)      Negatywne wypowiedzi o poprzednim pracodawcy

Poprzedni pracodawca był zły, niedobry, niesprawiedliwy. A jeszcze wcześniejszy to w ogóle straszny tyran był.

Żelazna zasada rozmowy kwalifikacyjnej : Nie wypowiadaj się źle o poprzednim pracodawcy. Staraj się mówić dobrze. Jeżeli nie możesz powiedzieć nic dobrego – nie mów nic. Kiedy potencjalny pracodawca uświadomi sobie, że wszyscy poprzedni pracodawcy byli źli, sam szybko dojdzie do wniosku, że prędzej czy później on również może zyskać to miano. Mało przekonywujące. Ponadto takie wypowiedzi mogą świadczyć o konfliktowym charakterze kandydata.

5)      Brak kultury osobistej

Nie jest niczym nowym, że wulgaryzmy są niestosowne a nosa w rękaw nie wycieramy. Kultura osobista jest jednak pojęciem szerszym z którego należy zdać sobie sprawę. Wyprostowana, otwarta postawa to podstawa. Dodatkowo warto utrzymywać kontakt wzrokowy i wypowiadać się kulturalnie, unikając niepotrzebnej zmiany tonu głosy i nadmiernej gestykulacji.

6)      Brak zainteresowania

Zainteresowanie jest fundamentem na filarach, którego obiera się każda konwersacja, prywatna, biznesowa, bez różnicy. Aby rozmowa miała płynny, stosunkowo swobodny przebieg istotne jest aby strony okazywały sobie wzajemne zainteresowanie. Ignorancja skutecznie zniechęca i buduje nadmierny dystans. Warto podczas rozmowy patrzeć rozmówcy prosto w oczy, damy mu tym do zrozumienia, że go słuchamy oraz łatwiej zyskamy jego zaufanie.

7)      Spóźnienie

Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce. Racja. Ale raz można stanąć ponad wszystko a jednocześnie na wysokości zadania. Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną nie tylko świadczy o naszym braku organizacji, może zostać również odebrane jako brak szacunku względem drugiej osoby. Wybierając się na rozmowę weźmy pod uwagę wszystkie okoliczności: korki, objazdy, autobus, który uciekł. Wyjedźmy 5 minut szybciej, bądźmy wcześniej. Poczekamy chwilę przed budynkiem ale będziemy punktualni.

 

 

 

Powiązane artykuły