Rozmowa kwalifikacyjna – jak zrobić dobre wrażenie?

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem poszukiwania pracy. Trudna do przewidzenia, stresująca sytuacja, krótka chwila w trakcie której musimy zrobić jak najlepsze wrażenie. O to kilka rad jak sobie z tym poradzić.

 

  1. Zjedź coś słodkiego

Nie od dziś wiadomo, że czekolada jest świetnym źródłem żelaza, magnezu i wapnia. A co jak co ale magnez to doskonały sprzymierzeńca Naszego dobrego samopoczucia. Nawet niewielka ilość spożytych słodkości pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, doda energii oraz załagodzi stres.

 

  1. Ubierz się odpowiednio

Często ważniejsze od tego co powiemy jest to jak się zaprezentujemy. Pierwsze co rzuca się w oczy to my dlatego tak ważne jest aby strój w którym udamy się na rozmowę kwalifikacyjną był odpowiedni.

Oczywiście w zależności od tego o jakie stanowisko się ubiegamy  tak dobieramy kreację. Do dużej firmy nie wypada przyjść w dresie a z drugiej strony też nie wszędzie obowiązuje garsonka czy garnitur. Najważniejsze to aby nasz strój był schludny i komfortowy. Jeżeli nie będziemy czuć się dobrze w jakiej części garderoby będzie to po Nas widać. Dobrze dobrana odzież doda pewności siebie a o to przecież chodzi.

 

  1. Punktualność

Nie wypada się spóźnić na rozmowę kwalifikacyjną. Nawet kilka minut źle będzie postrzegane przez przyszłego pracodawcę. Wyjdź spóźnieniu naprzeciw. Zastanów się gdzie mogą dopaść Ci korki i je omiń, na autobus wyjdź 5 minut wcześniej.

Dobrze jest też nie pojawiać się za wcześnie. Zbyt długie czekanie spowoduje, że zaczniemy się niepotrzebnie stresować, ucierpi na tym Nasze samopoczucie oraz pewność siebie.

 

  1. Kontakt wzrokowy

Najważniejszy jest kontakt wzrokowy, nie unikaj go. Od samego początku rozmowy kwalifikacyjnej patrz w oczy swojemu rozmówcy. Dzięki temu sprawisz wrażenie osoby wartej zaufania, uczciwej. Rozmówca będzie wiedział, że słuchasz go uważnie i z zainteresowaniem.

 

  1. Przygotowanie

Udając się na rozmowę kwalifikacyjną warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat firmy oraz przygotować się na pytania, które mogą ale nie muszą się pojawić: Dlaczego odpowiedział/a Pan/Pani na te konkretną ofertę?

 

Warto jest pamiętać aby przy zachowaniu powyższych zasad zostać również sobą a szczery uśmiech pomoże nam rozładować atmosferę i zyskać przychylność osoby rekrutującej J

Powiązane artykuły