Straż Graniczna – nabór do służby

Do służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zgłosiło się aż dwudziestu jeden chętnych kandydatów. Pracownicy na granicy mają sporo pracy za biurkiem, ale również nie raz spotykają się z wymagającą pracą w terenie.

Pierwszym etapem dla kandydatów na wolne stanowisko w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej była sama formalność – złożenie kompletu dokumentów i podania o przyjęcie do służby. Drugim etapem będzie test wiedzy ogólnej, egzamin z języka obcego, ocena sprawności fizycznej oraz rozmowa kwalifikacyjna. Jak mówi mjr SG Krzysztof Kucejko, kierownik sekcji organizacji naboru kadr i szkolenia POSG – Jest to ukłon w stronę kandydatów. Dzięki temu kandydaci mają znacznie ułatwiony dostęp do tego etapu postępowania kwalifikacyjnego i dzięki temu też nie muszą dojeżdżać do ośrodków, które – jeśli chodzi o podlaski odział – są znacznie oddalone.

Na tych, którzy przejdą przez drugi etap czeka badanie na wykrywaczu kłamstw. Następnie 6-tygodniowe szkolenie w jednym z ośrodków straży granicznej i dopiero praca. Jak powiedziała mjr SG Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – Funkcjonariusz, który rozpoczyna służbę, czyli powiedzmy zaczyna od zera, dostaje około 2700 na rękę, przy czym już po 6 tygodniach kursu, który odbywa w ośrodkach szkoleń, ta pensja wzrasta do około 3900 zł. Im dłuższy staż – tym większa pensja. Do tego dodatki i szybsza emerytura.

W Podlaskim oddziale Straży Granicznej czeka 70 etatów, a informacje o rekrutacji dostępne są na stronie internetowej.

Powiązane artykuły