Syndrom wypalenia zawodowego – home office czy tradycyjny model pracy?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że home office i komunikowanie się ze współpracownikami online jest trudna dla większości pracowników. Obserwuje się powstanie nowego zjawiska określanego jako 'zoom fatigue’, które powstało wskutek braku bezpośredniego kontaktu, możliwości zobaczenia mimiki i mowy ciała współpracowników oraz ciągłe obserwowanie swojego wyglądu i zachowania na ekranie.


’Zoom fatigue’ uznaje się za syndrom zmęczenia pracą online i wypalenia związanego z nadużywaniem wirtualnych platform komunikacyjnych. „Jeśli pandemii będzie się przedłużała, to ten wpływ będzie coraz bardziej negatywny” – zaznacza dr Dagmara Kawoń-Noga, pedagog, wykładowca i metodyk Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.


Badanie CBRE i Grafton Recruiment pokazuje, że 6 na 10 Polaków pracuje całkowicie w trybie zdalnym. Większość z nich skarży się jednak na zacieranie granicy między życiem prywatnym i zawodowym oraz brak bezpośredniego kontaktu z kolegami z pracy. Niecałe 20% badanych przyznało, że skutkiem pracy zdalnej jest pogorszenie relacji ze współpracownikami. Jedynie 25% badanych chce dalej wykonywać swoje obowiązki na poziomie home office po zakończeniu pandemii.


„Kiedy zaczęła się pandemia, widzieliśmy wiele korzyści w tym, że będziemy pracować w komfortowych, domowych warunkach, nie będziemy musieli codziennie jeździć do firmy. Wydawało nam się, że będziemy oszczędzać czas i pieniądze. Ale z czasem okazało się, że praca i edukacja zdalna bardzo negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Powodują silny stres, lęk i przemęczenie tym, że codziennie musimy się włączać i logować do obowiązków w przestrzeni wirtualnej. Badania pokazują, że osoby, które przez pandemię zostały przymuszone do pracy zdalnej, częściej odczuwają silne przemęczenie takim modelem i niesie to za sobą negatywne skutki w przestrzeni społecznej” – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Dagmara Kawoń-Noga.


Z badania „Efektywność pracy zdalnej”, przygotowanego dla Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów, wynika, że home office wydłuża czas pracy. Aż 45% pracowników poświęca na pracę zdalną więcej czasu niż w siedzibie firmy. Co drugi z badanych przyznaje, że brakuje mu bezpośredniego kontaktu z pozostałymi pracownikami, wspólnych rozmów, spotkań na korytarzu czy w firmowej stołówce, a 39% czuje potrzebę takich spotkań.

Powiązane artykuły