Szczepienia w zakładach pracy bez ograniczeń

Polski biznes jest absolutnie zainteresowany, by akcja szczepień szła jak najszybciej i jak najwięcej osób zostało zabezpieczonych przed wirusem, a firmy przed skutkami ekonomicznymi wirusa – podkreślił Maciej Witucki.

„Najważniejszym postulatem jest to, by jak najszybciej ta akcja się rozpoczęła. Firmy są w pełnej gotowości” – dodał i wyjaśnił, że z rządowych wyjaśnień szczepienia w firmach nie będą miały żadnych ograniczeń. To oznacza szczepienie nie tylko pracowników, ale i współpracowników, podwykonawców oraz pracowników zagranicznych legalnie pracujących w Polsce.


„Jeszcze w tym tygodniu zorganizuję spotkanie z Radą Przedsiębiorczości (…). Myślę, że do końca tygodnia wypracujemy rozwiązania, które będą do zaakceptowania zarówno przez rząd, jak i biznes. Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek” – powiedział po spotkaniu z prezydentem Konfederacji Lewiatan wicepremier, a zarazem minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Polityk dodał, że akcja szczepień w zakładach pracy nie będzie w żaden sposób obowiązkowa dla pracowników. „Liczymy, że ta akcja ruszy od połowy maja” – podkreślił.


„Polski biznes jest absolutnie zainteresowany, by akcja szczepień szła jak najszybciej i jak najwięcej osób zostało zabezpieczonych przed wirusem, a firmy przed skutkami ekonomicznymi wirusa” – podkreślił Maciej Witucki. „Najważniejszym postulatem jest to, by jak najszybciej ta akcja się rozpoczęła. Firmy są w pełnej gotowości” – dodał i wyjaśnił, że z rządowych wyjaśnień szczepienia w firmach nie będą miały żadnych ograniczeń.


Jak wyjaśnia portal busimessinsider.com.pl to oznacza, że szczepieni będą wszyscy pracownicy niezależnie od wieku, a także formy współpracy z przedsiębiorstwem. Polskie firmy będą szczepić także zagranicznych pracowników.


Równocześnie Maciej Witucki poinformował, że wciąż nie ma wypracowanej procedury, którą przejść będą musiały firmy chętne zaszczepić swoich pracowników. Minister Michał Dworczyk zapewnił, że wersję roboczą takiej procedury otrzymamy do końca tygodnia – wskazał.
Według przedstawionego w czwartek, 8 kwietnia harmonogramu, szczepienia w zakładach pracy ruszą na przełomie maja i czerwca. Punkty szczepień będą mogły utworzyć te firmy, które znajdą przynajmniej 500 osób chętnych do zaszczepienia oraz samodzielnie zorganizują całe przedsięwzięcie.

Powiązane artykuły