Umowy o dzieło w rejestrze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 2021 roku

umowa

Od stycznia 2021 r. rząd chce, aby umowy o dzieło były rejestrowane w ZUS. Zmiana ta wiąże się z powstaniem nowych obowiązków dla księgowych oraz kadrowych. Niektórzy pracodawcy obawiają się, że ma to być kolejnym narzędziem wykorzystywanym do ich kontroli.

umowa

Sam pomysł utworzenia rejestru umów o dzieło w ZUS pojawił się już w maju w ramach tarczy antykryzysowej. Wówczas ewentualne wprowadzenie rejestru zakładało, że przedsiębiorcy będą musieli poinformować ZUS o zawarciu umowy o dzieło w terminie 7 dni.  Według informacji podanej przez Gazetę Wyborczą z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „To rozwiązanie pozwoli dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów cywilnoprawnych. Informacje te mogą być wykorzystywane m.in. do celów statystyczno-analitycznych, szczególnie przy opracowywaniu i kierowaniu odpowiedniej pomocy”.

Dodatkowo coraz częściej mówi się o planach oskładkowania umów zlecenia. Zapowiadane jest oskładkowanie umów zlecenia osób pracujących na etacie oraz osób, które łączą działalność gospodarczą z umowami zlecenia. Możliwym jest również, że oskładkowane zostaną także umowy o dzieło, które do tej pory były zwolnione ze składek ubezpieczeniowych – oskładkowanie umów o dzieło przyniesie znaczne wpływy do budżetu państwa.

Powiązane artykuły