Wiceminister zapowiada zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej

PRACA ZDALNA

Wiceminister pracy Stanisław zapowiada zmiany w kodeksie pracy – pojęcie “telepraca” ma zostać zastąpione przez “praca zdalna”. Praca zdalna ma być świadczona po porozumieniu pracodawcy z pracownikami, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Stanisław Szwed w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” mówi: “Praca zdalna zastąpi przepisy k.p. dotyczące telepracy. Uznaliśmy, że nieracjonalne byłoby powielanie tych samych rozwiązań”.

PRACA ZDALNA

Obecnie “telepraca” określana jest jako świadczenie obowiązków służbowych z jednego miejsca poza siedzibą firmy. Po zmianach ma to być praca świadczona poza siedzibą firmy w całości, na stałe lub w części. Rząd proponuje, by ustalenia dotyczące pracy zdalnej zawierali między sobą pracodawcy i związki zawodowe. Ministerstwo jednak nie wyklucza możliwości ustalania zasad indywidualnie do poszczególnego stanowiska. Wówczas ustalone zasady miałyby znaleźć się w umowie o pracę. “Staramy się jednak wprowadzić też rozwiązanie, które umożliwiałoby zatrudniającemu jednostronne kierowanie do pracy poza siedzibą firmy, ale w wyjątkowych przypadkach, np. epidemii lub innych kryzysowych sytuacjach” – wyjaśnia Szwed w rozmowie z „DGP”.

Nowe przepisy miały pokazać się jeszcze we wrześniu w postaci projektu. Zespół ds. Prawa pracy Rady Dialogu Społecznego w trakcie najbliższego posiedzenia miał się nimi zapoznać – posiedzenie miało się odbyć 29 września. 

Powiązane artykuły