Zakaz noszenia przyłbicy również w miejscu pracy

Jak doskonale wiadomo od 27 lutego 2021 r. zmieniły się przepisy odnoszące się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jedyna słuszną osłoną jest maseczka. Zakaz noszenia przyłbic obowiązuje również w pracy.
Zasłanianie ust i nosa przyłbicami, chustami czy szalikami należy juz do przeszłości. Według naukowców nie chronią one wystarczająco przed transmisją koronawirusa. W związku z tym rząd zdecydował się na zmianę przepisów.


Jak dokładnie możemy przeczytać na portalu money.pl zakaz noszenia przyłbicy obowiązuje wszędzie. Także w pracy. Dlaczego rząd podjął taką decyzję? Według najnowszych ustaleń naukowców badających koronawirusa, przyłbice nie stanowią ochrony przed transmisją wirusa. Chronią jedynie oczy, ale przez nos i usta nadal mogą przedostawać się patogeny. Z kolei maseczki zabezpieczają w 90 proc., dlatego są najlepszym rozwiązaniem w kwestii zasłaniania nosa i ust.

„Najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem. Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki” – czytamy na rządowych stronach.


Usta i nos zasłaniać należy wszędzie tam, gdzie masz kontakt z ludźmi, z którymi nie mieszkasz i nie masz możliwości zachowania odpowiedniego dystansu (1,5 m). Obowiązuje też nakaz noszenia maseczek w przestrzeni otwartej.


W pracy musisz zasłaniać usta i nos, jeśli Twój pracodawca o tym zdecyduje. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają mieć zapewnione rękawiczki lub dostęp do płynów dezynfekujących.


Maseczki nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m.

Powiązane artykuły