Narkotyki w miejscu pracy

W tym momencie praktycznie niemożliwe jest kontrolowanie czy pracownicy są pod wpływem narkotyków. Następują jednak zmiany, które umożliwią pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało już projekt ustawy.

Prace nad nowymi rozwiązaniami przypieszyły w wyniku serii wypadków autobusów komunikacji miejskiej, których kierowcy byli pod wpływem narkotyków.

W tej chwili pracodawcy mogą prowadzić kontrolę stanu trzeźwości w ograniczonym zakresie i dotyczy to wyłącznie alkoholu. Zbadanie pracownika pod kątem obecności narkotyków jest niemożliwe. Stan trzeźwości pracownika może zostać sprawdzony przez pracodawcę tylko w sytuacji, kiedy jest już podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu. Ze względu na ochronę danych osobowy, regularne badanie trzeźwości, może w tej chwili firmę bardzo dużo kosztować.

Jak informuje 'Rzeczpospolita” po wejściu w życie nowelizacji ustawy, pracodawcy będą mogli kontrolować pracowników pod kątem obecności narkotyków.

Pracodawca będzie mógł skontrolować stan trzeźwości nie tylko etatowych pracowników, ale także zleceniobiorców i współpracowników pracujących w modelu B2B. Kontrole będą mogły być regularne lub wyrywkowe. Z proponowanych zmian zadowoleni są pracodawcy.

Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu już w trzecim kwartale 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo powinno zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Powiązane artykuły